  • LM4050QBIM3-10/NOPB
LM4050QBIM3-10/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4050QBIM3-10/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4050QBIM3-10/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4050QBIM3-10/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    10V
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    103μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    150μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm