  • LM4050QAIM3-10/NOPB
LM4050QAIM3-10/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4050QAIM3-10/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4050QAIM3-10/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4050QAIM3-10/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    103μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    150μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM4050
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA