  • LM4050CIX3-2.5-T
LM4050CIX3-2.5-T
advertisement
Manufacturer No:
LM4050CIX3-2.5-T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-LM4050CIX3-2.5-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4050CIX3-2.5-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    0.5%
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm