  • LM4050AEX3-3.3/V+T
LM4050AEX3-3.3/V+T
advertisement
Manufacturer No:
LM4050AEX3-3.3/V+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-LM4050AEX3-3.3/V+T
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
V-Ref Precision 3.3V 15mA 3-Pin SC-70 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4050AEX3-3.3/V+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM4050
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Reference Type
    Shunt
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    67μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    50μVrms
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C