  • LM4040QBIM3X2.5/NOPB
LM4040QBIM3X2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040QBIM3X2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040QBIM3X2.5/NOPB
Description:
Voltage References Precision MicroPWR Shunt Vltg Ref
Step5Bar-code shipping tag
LM4040QBIM3X2.5/NOPB
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.2%
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    100 ppm/°C
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm