  • LM4040DEM3-2.5/NOPB
LM4040DEM3-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040DEM3-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040DEM3-2.5/NOPB
Description:
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4040DEM3-2.5/NOPB
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±1%
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
    Voltage References
  • Max Power Dissipation
    306mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    73μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm