  • LM4040D25FTA
LM4040D25FTA
advertisement
Manufacturer No:
LM4040D25FTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-LM4040D25FTA
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM4040D25FTA
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040D25FTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    15mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5mV
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    150 ppm/°C
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Current - Cathode
    73μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm