  • LM4040CIM3-8.2/NOPB
LM4040CIM3-8.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040CIM3-8.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4040CIM3-8.2/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4040CIM3-8.2/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    15mA
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
  • Output Voltage
    8.192V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    91μA
  • Max Output Voltage
    8.192V
  • Max Input Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Current - Cathode
    95μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    130μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm