  • LM4040C25IDBZTG4
LM4040C25IDBZTG4
advertisement
Manufacturer No:
LM4040C25IDBZTG4
HK JDW NO:
815-LM4040C25IDBZTG4
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
TEXAS INSTRUMENTS LM4040C25IDBZTG4 Voltage Reference, Precision Micropower, Shunt - Fixed, LM4040 Series, 2.5V, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4040C25IDBZTG4
    Select All
  • Max Output Current
    15mA
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    150 ppm/°C
  • Current - Cathode
    80μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
  • Output Voltage
    2.5V