  • LM3S9U92-IBZ80-A2T
LM3S9U92-IBZ80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9U92-IBZ80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S9U92-IBZ80-A2T
Package:
108-LFBGA
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9U92 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 14974
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9U92-IBZ80-A2T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9U92
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    384kB
  • Number of I/O
    65
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    10mm