  • LM3S9L97-IQC80-C1
LM3S9L97-IQC80-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9L97-IQC80-C1
HK JDW NO:
815-LM3S9L97-IQC80-C1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S9L97-IQC80-C1
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9L97 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1198
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9L97-IQC80-C1
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    60
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
    4
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of PWM Channels
    6
  • Length
    16mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S9L97
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V