  • LM3S9L97-IQC80-C0
LM3S9L97-IQC80-C0
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9L97-IQC80-C0
HK JDW NO:
815-LM3S9L97-IQC80-C0
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S9L97-IQC80-C0
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9L97 100 Pin 80MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 6053
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9L97-IQC80-C0
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-LQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9L97
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.08V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    60
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    48K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x10b
    ARM
  • Max Frequency
    80MHz