  • LM3S9L97-IBZ80-C3T
LM3S9L97-IBZ80-C3T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9L97-IBZ80-C3T
HK JDW NO:
815-LM3S9L97-IBZ80-C3T
Package:
108-LFBGA
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9L97 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 8550
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9L97-IBZ80-C3T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9L97
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    60
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    10
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    32b
  • PWM Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm