  • LM3S9DN5-IQC80-A2T
LM3S9DN5-IQC80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9DN5-IQC80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S9DN5-IQC80-A2T
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9DN5 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5072
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9DN5-IQC80-A2T
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9DN5
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
    3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm