  • LM3S9D96-IBZ80-A2
LM3S9D96-IBZ80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9D96-IBZ80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S9D96-IBZ80-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9D96 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 500
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9D96-IBZ80-A2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9D96
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    65
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    32b
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of PWM Channels
    8
  • Height
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm