  • LM3S9B90-IBZ80-C5T
LM3S9B90-IBZ80-C5T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9B90-IBZ80-C5T
HK JDW NO:
815-LM3S9B90-IBZ80-C5T
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9B90 108 Pin 80MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 10857
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9B90-IBZ80-C5T
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • JESD-609 Code
    e1
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9B90
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    60
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
  • Height Seated (Max)
    1.5mm