  • LM3S9792-IQC80-C3T
LM3S9792-IQC80-C3T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9792-IQC80-C3T
HK JDW NO:
815-LM3S9792-IQC80-C3T
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9792 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 7213
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9792-IQC80-C3T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • Pbfree Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of Programmable I/O
    60
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm