  • LM3S9790-IBZ80-C1T
LM3S9790-IBZ80-C1T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9790-IBZ80-C1T
HK JDW NO:
815-LM3S9790-IBZ80-C1T
Package:
108-LFBGA
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9790 108 Pin 80MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 237
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9790-IBZ80-C1T
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S9790
  • Pin Count
    108
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Number of I/O
    60
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
    4
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA