  • LM3S8C62-IQC80-A2T
LM3S8C62-IQC80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S8C62-IQC80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S8C62-IQC80-A2T
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Series LM3S8C62 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 396
Step5Bar-code shipping tag
LM3S8C62-IQC80-A2T
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S8C62
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.365V
  • Power Supplies
    1.33.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    46
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Number of Bits
    12
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of A/D Converters
    2
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14.2mm