  • LM3S8971-IBZ50-A2T
LM3S8971-IBZ50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S8971-IBZ50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S8971-IBZ50-A2T
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Series LM3S8971 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 4557
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM3S8971-IBZ50-A2T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S8971
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    38
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Number of Bits
    10
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    10mm