  • LM3S8962-IQC50-A2
LM3S8962-IQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S8962-IQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S8962-IQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Series LM3S8962 100 Pin 50MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LM3S8962-IQC50-A2 Description
LM3S8962-IQC50-A2 Features
32-Bit RISC Performance
ARM® Cortex™-M3 Processor Core
Multiple operational modes
Highly configurable
Two PWM comparators
A flexible output control block with PWM output enables each PWM signal
Analog Comparators
LM3S8962-IQC50-A2 Applications
Remote monitoring
Electronic point-of-sale (POS) machines
Test and measurement equipment
Network appliances and switches
Factory automation
HVAC and building control
Step5Bar-code shipping tag
LM3S8962-IQC50-A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S8962
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    42
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Density
    2 Mb
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of Serial I/Os
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm