  • LM3S8933-IBZ50-A2
LM3S8933-IBZ50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S8933-IBZ50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S8933-IBZ50-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Series LM3S8933 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 7347
Step5Bar-code shipping tag
LM3S8933-IBZ50-A2
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S8933
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    36
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    10mm