  • LM3S817-IQN50-C2
LM3S817-IQN50-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S817-IQN50-C2
HK JDW NO:
815-LM3S817-IQN50-C2
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Series LM3S817 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 2126
Step5Bar-code shipping tag
LM3S817-IQN50-C2
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S817
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    30
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Connectivity
    Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of Serial I/Os
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm