  • LM3S815-IQN50-C2T
LM3S815-IQN50-C2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S815-IQN50-C2T
HK JDW NO:
815-LM3S815-IQN50-C2T
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Series LM3S815 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 7195
Step5Bar-code shipping tag
LM3S815-IQN50-C2T
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Not For New Designs
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S815
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V