  • LM3S811-IQN50
LM3S811-IQN50
advertisement
Manufacturer No:
LM3S811-IQN50
HK JDW NO:
815-LM3S811-IQN50
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S811-IQN50
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Series LM3S811 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 2055
Step5Bar-code shipping tag
LM3S811-IQN50
    NO
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of Timers
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S811
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    110mA