  • LM3S6952-IBZ50-A2T
LM3S6952-IBZ50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6952-IBZ50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S6952-IBZ50-A2T
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6952 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 4714
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6952-IBZ50-A2T
    Select All
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6952
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Number of I/O
    43
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V