  • LM3S6950-IQC50-A2
LM3S6950-IQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6950-IQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6950-IQC50-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6950 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1685
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6950-IQC50-A2
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6950
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    46
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
    ARM
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of Serial I/Os
    7
  • Number of Timers
    4
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of SPI Channels
    2
  • Number of Ethernet Channels
    1
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm