  • LM3S6938-EQC50-A2T
LM3S6938-EQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6938-EQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S6938-EQC50-A2T
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6938 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 11040
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6938-EQC50-A2T
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6938
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Number of I/O
    38
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    14.2mm