  • LM3S6730-EQC50-A2
LM3S6730-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6730-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6730-EQC50-A2
Datasheet:
LM3S6730-EQC50-A2
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6730 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 12848
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6730-EQC50-A2
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    1
  • Length
    14.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6730
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Ethernet, IrDA, SPI, UART, USART
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V