  • LM3S6637-EQC50-A2
LM3S6637-EQC50-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6637-EQC50-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6637-EQC50-A2
Datasheet:
LM3S6637-EQC50-A2
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6637 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1607
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6637-EQC50-A2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S6637
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    41
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    14.2mm