  • LM3S6422-EQC25-A2
LM3S6422-EQC25-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6422-EQC25-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6422-EQC25-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S6422-EQC25-A2
Description:
96KB 96K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6422 100 Pin 25MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1245
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6422-EQC25-A2
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S6422
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    34
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Ethernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    98304
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    14.2mm