  • LM3S628-EQN50-C2
LM3S628-EQN50-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S628-EQN50-C2
HK JDW NO:
815-LM3S628-EQN50-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Series LM3S628 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 4159
Step5Bar-code shipping tag
LM3S628-EQN50-C2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S628
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    28
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Length
    7mm