  • LM3S610-EQN50-C2
LM3S610-EQN50-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S610-EQN50-C2
HK JDW NO:
815-LM3S610-EQN50-C2
Datasheet:
LM3S610-EQN50-C2
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Series LM3S610 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 15949
Step5Bar-code shipping tag
LM3S610-EQN50-C2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S610
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    34
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
    32
  • Data Converter
    A/D 2x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    CORTEX-M3
  • Number of A/D Converters
    1
  • Length
    7mm