  • LM3S5U91-IBZ80-A2
LM3S5U91-IBZ80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5U91-IBZ80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S5U91-IBZ80-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5U91 108 Pin 80MHz 1.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 5142
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5U91-IBZ80-A2
  • Number of I/O
    72
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x12b
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz