  • LM3S5P56-IQR80-C3
LM3S5P56-IQR80-C3
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P56-IQR80-C3
HK JDW NO:
815-LM3S5P56-IQR80-C3
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P56 64 Pin 80MHz 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 11065
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P56-IQR80-C3
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P56
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V