  • LM3S5P51-IBZ80-C5
LM3S5P51-IBZ80-C5
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P51-IBZ80-C5
HK JDW NO:
815-LM3S5P51-IBZ80-C5
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P51 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 9929
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P51-IBZ80-C5
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P51
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    67
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V