  • LM3S5P3B-IQC80-C5T
LM3S5P3B-IQC80-C5T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P3B-IQC80-C5T
HK JDW NO:
815-LM3S5P3B-IQC80-C5T
Package:
100-LQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P3B 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 11013
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P3B-IQC80-C5T
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P3B
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    67
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V