  • LM3S5P36-IQR80-C3
LM3S5P36-IQR80-C3
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P36-IQR80-C3
HK JDW NO:
815-LM3S5P36-IQR80-C3
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P36 64 Pin 80MHz 3.3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 7408
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P36-IQR80-C3
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P36
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    33
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • Height Seated (Max)
    1.6mm