  • LM3S5P31-IQC80-C5
LM3S5P31-IQC80-C5
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5P31-IQC80-C5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S5P31-IQC80-C5
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S5P31-IQC80-C5
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5P31 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1580
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5P31-IQC80-C5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5P31
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm