  • LM3S5D56-IQR80-A1
LM3S5D56-IQR80-A1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5D56-IQR80-A1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S5D56-IQR80-A1
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5D56 64 Pin 80MHz 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 10188
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5D56-IQR80-A1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5D56
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V