  • LM3S5C31-IBZ80-A1T
LM3S5C31-IBZ80-A1T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5C31-IBZ80-A1T
HK JDW NO:
815-LM3S5C31-IBZ80-A1T
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5C31 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 9567
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5C31-IBZ80-A1T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    108
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5C31
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm