  • LM3S5951-IBZ80-C1
LM3S5951-IBZ80-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5951-IBZ80-C1
HK JDW NO:
815-LM3S5951-IBZ80-C1
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
LM3S5951-IBZ80-C1
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5951 108 Pin 80MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 11480
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5951-IBZ80-C1
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    108
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S5951
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Memory Size
    256kB
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
    NO
  • ROM (words)
    262144
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm