  • LM3S5651-IQC80-C0T
LM3S5651-IQC80-C0T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5651-IQC80-C0T
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S5651-IQC80-C0T
Package:
100-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5651 100 Pin 80MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5793
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5651-IQC80-C0T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5651
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V