  • LM3S3748-IQC50-A0T
LM3S3748-IQC50-A0T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S3748-IQC50-A0T
HK JDW NO:
815-LM3S3748-IQC50-A0T
Package:
100-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Series LM3S3748 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1782
Step5Bar-code shipping tag
LM3S3748-IQC50-A0T
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S3748
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    61
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    1
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    2
  • Number of Serial I/Os
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm