  • LM3S308-IQN25
LM3S308-IQN25
advertisement
Manufacturer No:
LM3S308-IQN25
HK JDW NO:
815-LM3S308-IQN25
Package:
48-LQFP
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Series LM3S308 25MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 10053
Step5Bar-code shipping tag
LM3S308-IQN25
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S308
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    65mA
  • Data Converter
    A/D 8x10b
    NO
  • ROM (words)
    16384
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of Timers
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm