  • LM3S2U93-IQC80-A2
LM3S2U93-IQC80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2U93-IQC80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S2U93-IQC80-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2U93 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5478
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2U93-IQC80-A2
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S2U93
  • Memory Size
    384kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm