  • LM3S2B93-IQC80-C1
LM3S2B93-IQC80-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2B93-IQC80-C1
HK JDW NO:
815-LM3S2B93-IQC80-C1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2B93 100 Pin 80MHz 1.2V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 8283
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2B93-IQC80-C1
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA