  • LM3S2B93-IBZ80-C1
LM3S2B93-IBZ80-C1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2B93-IBZ80-C1
HK JDW NO:
815-LM3S2B93-IBZ80-C1
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2B93 108 Pin 80MHz 1.2V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 12326
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2B93-IBZ80-C1
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
    108
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S2B93
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm