  • LM3S2739-IBZ50-A2T
LM3S2739-IBZ50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2739-IBZ50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S2739-IBZ50-A2T
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2739 108 Pin 50MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 10695
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2739-IBZ50-A2T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S2739
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    56
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    10mm