  • LM3S2601-IQC50-A2T
LM3S2601-IQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2601-IQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S2601-IQC50-A2T
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2601 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1543
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2601-IQC50-A2T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S2601
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    60
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    14mm